معرفی انواع آسانسور

آسانسور

خدمات اطلس نیرو

نصب و راه اندازی آسانسور

نصب آسانسور را متناسب با استاندارهای روز جهانی ارائه می کنیم. واحد پشتیبانی اطلس نیرو پس از راه اندازی آسانسور و تحویل موقت تا اخذ گواهی همراه شماست

مشاوره طراحی ومحاسبه

مشاوره ، محاسبات و ارائه انواع نقشه آسانسور و پله برقی مجری و طراح انواع آسانسور بدون موتورخانه و خاص

نصب و راه اندازی پله‌ برقی

اطلس نیرو طراحی ، واردات ، فروش ، نصب و راه اندازی ، سرویس و نگهداری انواع پله برقی را در سراسر کشور...

سرویس و نگهداری آسانسور و پله برقی

اطلس نیرو ارائه دهنده خدمات راه اندازی ، سرویس و نگهداری و استاندارد آسانسور بالابر و پله برقی به همراه تامین قطعات

صندلی بالابر پله ای

نصب و راه اندازی انواع صندلی بالابر پله ای ساخت ایران برای بیماران و سالمندان ..

بازسازی آسانسور

بازسازی آسانسور انقدر با اهمیت می باشد از نگاه ما، که در شرکت اطلس نیرو اخیرا بخشی راه اندازی نموده ایم که اصلی ترین وظیفه آن بخش بازسازی آسانسور ..

نمونه پروژهای اطلس نیرو

نمونه پروژهای اطلس نیرو

Hey!

درباره اطلس نیرو

آسانسور جزو تجهیزات حمل و نقل محسوب می‌شود که به صورت عمودی کالا یا انسان را جابجا می‌کند. این دستگاه‌ها به کمک موتورهای الکتریکی کار خود را انجام می‌دهند و انواع مختلفی دارند. آسانسور دارای یک کابین است که به روش‌های مختلفی به سمت بالا و پایین حرکت می‌کند. تفاوت انواع آسانسور خانگی و صنعتی بر اساس عملکرد و کاربرد آن است. در ادامه به بررسی مدل‌های مختلف این دستگاه و کاربرد هر یک می‌پردازیم.

آسانسور هیدرولیک و کاربرد آن

آسانسور هیدرولیک به کمک یک پیستون در بخش پایینی آن به سمت بالا حرکت داده می‌شود. حداکثر سرعت این نوع آسانسور 200 فوت در دقیقه است و برای ساختمان‌های 2 تا 8 طبقه کاربرد دارد. دو نوع آسانسور هیدرولیک وجود دارد که شامل هیدرولیک همراه چاله و بدون چاله است.

آسانسورهای هیدرولیک بدون چاله خود انواع مختلفی دارند که بسته به شرایط محیط از نوع مناسب استفاده می‌شود.

آسانسور کششی چگونه کار می‌کند؟

این آسانسور دارای یک طناب محکم است که دور چرخ در بالای چاله آسانسور قرار گرفته است. این چرخ به موتور الکتریکی متصل است و با کشیدن طناب به سمت بالا و رها کردن آن، حرکت آسانسور را کنترل می‌کند. آسانسور کششی دارای یک وزنه تعادل است که باعث کارآمدتر شدن آن شده است. همچنین نسبت به نوع هیدرولیکی سرعت بیشتری دارد. از آسانسورهای کششی برای ساختمان‌های متوسط و بلند می‌توان استفاده کرد.

آسانسور بین پله‌ای و کاربرد آن

در اصل آسانسور بین پله‌ای برای فضاهایی مانند ساختمان‌های مسکونی که فضای آسانسور برای آن‌ها تعبیه نشده است، مناسب است. ممکن است از آسانسور هیدرولیک، پنوماتیک یا کششی در بین پله‌ها استفاده شود. استفاده از فضای بین پله برای ساختمان‌های کوچک تا متوسط مناسب است و در هر زمانی می‌توان آسانسور بین پله‌ای را اجرا کرد. فقط طراحی پله‌ها باید استاندارد باشد و فضای کافی در بین آن‌ها وجود داشته باشد.

چگونگی کار آسانسور پنوماتیک

آسانسور پنوماتیک برای فضاهایی مانند خانه و ویلا مناسب است. این آسانسور دارای ویژگی‌هایی است که سبب می‌شود تا بتوان آن را در فضاهایی کم مساحت نیز نصب کرد و نیازی به ایجاد فضای آسانسور در حین ساخت و ساز اولیه نیست. حرکت آسانسور آرام و بدون صدا است و درب آن را در هر سمتی می‌توان قرار داد. نحوه کار آسانسور پنوماتیک بر اساس مکش و فشار هوا است. اختلاف فشار در قسمت بالا و زیر کابین توسط توربین‌های دمنده ایجاد می‌شود و در صورتی که برق قطع شود، آسانسور به آرامی به طبقه همکف برمی‌گردد و درب آن باز می‌شود. به همین علت برای فضای خانگی دو تا 4 طبقه گزینه مناسبی است.

انواع آسانسور خانگی

آسانسور خانگی دارای کابین کوچک و تحمل وزن کمتری است. معمولاً تعداد نفرات بسته به تعداد واحد و طبقات ساختمان تعیین می‌شود و ممکن است در یک ساختمان بزرگ چندین آسانسور کوچک طراحی شود تا بتواند نیاز کل ساختمان را تأمین کند. آسانسورهای خانگی ممکن است از نوع آسانسور فولادی، شیشه‌ای یا استیل انتخاب شود. ولی معمولاً استیل بیشتر استفاده می‌شود. از این آسانسورها برای جابجایی فرد استفاده می‌شود و اکثراً برای اسباب‌کشی یک آسانسور صنعتی بزرگ در

اسانسور خانگی

انواع آسانسور صنعتی

وجه تمایز آسانسورهای صنعتی با خانگی، تحمل وزن و نحوه طراحی آنهاست. این آسانسورها قدرت حمل وزن‌های بالا را دارند و می‌توانند نفر و بار را به صورت هم‌زمان جابجا کنند. ایمنی این آسانسور بالاست و گاهی اوقات در پروژه‌های ساخت و ساز نیز به کار می‌رود. این نوع آسانسور صنعتی ممکن است با بدنه‌های توری و حتی در ارتفاعات کم بدون حفاظ بدنه طراحی شوند.

آسانسور صنعتی بیشتر در انبارها، کارخانه‌ها، مراکز تولیدی، رستوران و فروشگاه‌های بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرند و محدودیت ارتفاع ندارند. آسانسورهای صنعتی معمولاً از جنس فولاد ساخته می‌شوند تا مقاومت لازم را داشته باشند.

آسانسور صنعتی

انواع آسانسور صنعتی بیمارستانی و تجاری

آسانسورهای تجاری معمولاً از نوع آسانسور صنعتی هستند که برای انبار مراکز تجاری استفاده می‌شود. در بیمارستان‌ها از انواع آسانسور شیشه‌ای و استیل با تعداد نفرات بالا، آسانسورهای صنعتی برای بیمارستان‌ها نیز طراحی می‌شوند تا برای جابجایی تخت بیمار و ابزار و سطل‌های بزرگ آشغال مناسب باشند. آسانسور حمل بیمار و نفر در بیمارستان‌ها متفاوت هستند و بر روی درب آن‌ها نوع آسانسور نوشته می‌شود.

جنس بدنه آسانسور خانگی و صنعتی

همان‌طور که گفته شد، آسانسورها با جنس‌های مختلفی طراحی می‌شوند. برای انواع خانگی گاهی اوقات طراحی‌های فانتزی و شیک انجام می‌شود. آسانسورهایی با رنگ نقره‌ای، طلایی، استیل و شیشه‌ای بر اساس طراحی داخلی ساختمان‌های اداری و مسکونی انتخاب می‌شوند. آسانسور پانوراما در اصل همان آسانسور شیشه‌ای است که از بیرون دید دارد. در صورتی که حداقل یک ضلع از کابین شیشه‌ای باشد، به آن آسانسور پانوراما گفته می‌شود. در رستوران‌ها، ویلا، بیمارستان‌ها، ساختمان‌های اداری و مسکونی ممکن است از آسانسور پانوراما برای زیبایی و دید نسبت به بیرون استفاده شود. این آسانسورها باید در بخش بیرونی ساختمان طراحی شوند.

آسانسور صنعتی به علت بزرگ بودن و توانایی بالا در حمل اجسام سنگین، از فولاد یا استیل مقاوم ساخته می‌شوند. استفاده از آسانسور با جنس شیشه‌ای برای این کاربرد مناسب نیست.

نقدو برسی و اشتراک گذاری

Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter
LinkedIn
Twitter
در حال ارسال
نقد‌ و بررسی کاربر
5 (1 رای)