پله برقی

پله برقی

خدمات اطلس نیرو

نصب و راه اندازی آسانسور

نصب آسانسور را متناسب با استاندارهای روز جهانی ارائه می کنیم. واحد پشتیبانی اطلس نیرو پس از راه اندازی آسانسور و تحویل موقت تا اخذ گواهی همراه شماست

مشاوره طراحی ومحاسبه

مشاوره ، محاسبات و ارائه انواع نقشه آسانسور و پله برقی مجری و طراح انواع آسانسور بدون موتورخانه و خاص

نصب و راه اندازی پله‌ برقی

اطلس نیرو طراحی ، واردات ، فروش ، نصب و راه اندازی ، سرویس و نگهداری انواع پله برقی را در سراسر کشور...

سرویس و نگهداری آسانسور و پله برقی

اطلس نیرو ارائه دهنده خدمات راه اندازی ، سرویس و نگهداری و استاندارد آسانسور بالابر و پله برقی به همراه تامین قطعات

صندلی بالابر پله ای

نصب و راه اندازی انواع صندلی بالابر پله ای ساخت ایران برای بیماران و سالمندان ..

بازسازی آسانسور

بازسازی آسانسور انقدر با اهمیت می باشد از نگاه ما، که در شرکت اطلس نیرو اخیرا بخشی راه اندازی نموده ایم که اصلی ترین وظیفه آن بخش بازسازی آسانسور ..

نمونه پروژه های اطلس نیرو

نمونه پروژهای اطلس نیرو

Hey!

درباره اطلس نیرو

درباره اطلس نیرو

پله برقی

بسیاری از ما در مترو، پاساژها، پل‌های هوایی و مجتمع‌های تجاری تجربه‌ی استفاده از پله برقی را داشته‌ایم. این تکنولوژی سال‌هاست که به کمک بشر آمده تا بالا و پایین رفتن از پله را راحت کند. اما از کجا آمده و چگونه کار می‌کند؟ انواع آن چیست؟ در این مطلب به بررسی هر‌آنچه که باید درباره پله برقی بدانید می‌پردازیم.

پله برقی در پاساژ

پله برقی چگونه وارد زندگی بشر شد؟

قبل از اختراع این تکنولوژی، تجارت و حمل و نقل عمدتاً یک بعدی بودند. محدودیت‌های آسانسورها محدود به حرکت عمودی، با ظرفیت پایین حمل و نقل بود. بالارفتن از پله امری طاقت‌فرسا بود. با بزگ‌تر‌شدن و بلند‌تر ‌شدن اماکن تجاری و پل‌ها این قضیه روز‌به‌روز بیشتر به چشم می‌آمد. این اختراع همه چیز را تغییر داد. ناگهان، یک جریان مداوم از مردم می‌توانستند به هوا صعود کنند، یا به اعماق فرو روند! این تکنولوژی معماری را تغییر داد و انتقال دائمی به فضاهای بالا و پایین را ایجاد کرد. اکنون، در تجارت ساختمان‌سازی، نه آسمان و نه زمین محدودیت نخواهد بود.

اولین مدل مفهومی با نام “بهبود در پله‌ها” بود که در یک اختراع ثبت شده در سال 1859 ایالات متحده برای ناتان امس شرح داده شد. امس مخترع با چندین اختراع ثبت‌شده از جمله سوییچ راه آهن، چاپخانه و یک چاقو ترکیبی، چنگال و قاشق شخصیتی شناخته‌شده در توسعه‌ی فناوری‌هایی برای سادگی زندگی است. حق ثبت اختراع آمس درباره تسمه‌های متصلی بود که می‌توانستند با نیروی بخار و متصل به چرخ‌هایی به صورت بی‌نهایت بچرخند. با این حال، این نسخه از پله‌های متحرک پیشرفت چندانی پیدا نکرد و هرگز ساخته نشد.

با نزدیک‌شدن قرن بیستم، شهرنشینی جامعه را دگرگون کرد و توسعه این تکنولوژی با روش جدید زندگی و کار مردم پیوند ناگسستنی داشت. معماری با افزایش آسمان خراش‌ها، فروشگاه‌های بزرگ و برنامه‌ریزی شهری به افزایش جمعیت در شهرها پاسخ داد. حمل و نقل دسته جمعی حرکت را از طریق ماشین‌های برقی، قطارهای طویل و سیستم‌های مترو تسهیل کرد. انقلاب در چاپ و عکاسی موجب انفجار تبلیغات و راه‌های جدید فروش کالاها شد. همه‌ی این‌ها باعث رشد و توسعه‌ی استفاده از این مدل پله در جوامع مختلف شد.

اولین ایده‌های پله مکانیکی

اهمیت آن در زندگی مدرن امروزی

این پله‌های مکانیکی اکنون بخشی از پیش‌زمینه فرهنگی زندگی مدرن هستند. حتی فیلم‌ها با صحنه‌های ایستادن بازیگران روی پله برقی پر شده‌اند.

بدون آن توسعه‌ی حمل‌و‌نقل زیرزمینی مانند مترو عملا غیرممکن بود. تصور این‌که هر فردی بخواهد روزانه صدها پله را بالا و پایین برود غیرممکن است. بدون این تکنولوژی پل‌های هوایی که از روی خیابان‌های عریض و بزگراه‌ها عبور می‌کنند نیز برای بسیاری قابل استفاده نبود. این تکنولوژی به خصوص به افراد مسن که دچار محدودیت‌ها حرکتی هستند کمک کرده است.

 

پله برقی چگونه کار می‌کند؟

هسته اصلی یک جفت زنجیر است که به دور دو جفت چرخ دنده حلقه شده است. یک موتور برقی چرخ دنده‌ها را در بالا می چرخاند. یک پله معمولی از یک موتور 100 اسب بخار برای چرخش چرخ دنده‌ها استفاده می‌کند. سیستم موتور و زنجیره در داخل خرپا قرار دارد و یک زیرساخت فلزی بین دو طبقه (بالا و پایین) امتداد دارد.

به جای حرکت یک سطح صاف، مانند یک کمربند نقاله، حلقه‌های زنجیره‌ای یک سری مراحل را حرکت می‌دهند. جالب‌ترین چیز در مورد پله برقی نحوه حرکت این پله‌ها است. با حرکت زنجیر، پله‌ها همیشه در یک سطح باقی می‌مانند. در قسمت بالا و پایین، پله‌ها روی هم قرار می‌گیرند و یک سکوی مسطح ایجاد می‌کنند.

هر پله دارای دو مجموعه چرخ است که در طول دو مسیر جداگانه می‌چرخند. ست بالایی (چرخ‌های نزدیک به بالای پله) به زنجیرهای چرخان وصل می‌شوند و به همین ترتیب توسط چرخ‌دنده در بالا کشیده می‌شوند. مجموعه دیگر چرخ‌ها به دنبال پشت مجموعه اول، به راحتی در امتداد مسیر خود می‌چرخند.

سیستم برای جابجایی مسافت‌های کوتاه بسیار بهتر است. این به دلیل سرعت بالای بارگیری است. برخلاف آسانسور پس از پر شدن آسانسور، باید منتظر بمانید تا به طبقه آن برسد و قبل از اینکه هرکسی بتواند کاری کند، برمی‌گردد. به محض اینکه یک نفر را سوار کرد ، فضای دیگری برای دیگری وجود دارد.

توسعه‌ی سیستم مترو مدیون اختراع پله برقی است.

پله برقی

نصب چگونه انجام می‌شود؟

ابتدا باید عوامل فیزیکی مانند مسافت عمودی و افقی که باید از آن عبور کرد در نظر گرفته شود. این عوامل ارتفاع و طول واقعی پله برقی را تعیین می‌کند. توانایی ایجاد زیرساخت‌ها برای پشتیبانی از اجزای سنگین نیز یک مسئله فیزیکی اساسی است. موقعیت مکانی بسیار مهم است زیرا پله‌ها باید در مکان‌هایی قرار بگیرند که به راحتی برای عموم مردم قابل مشاهده باشند.

در طراحی نیز باید الگوهای عبور و مرور مردم در نظر گرفته شود. در بعضی از ساختمان‌ها هدف فقط انتقال مردم از یک طبقه به طبقه دیگر است. اما در ساختمان‌های دیگر ممکن است الزامات خاص‌تری از جمله هدایت گردش‌گران به محل‌های اصلی یا نمایشگاه‌ها وجود داشته باشد.

تعداد مسافر بسیار مهم است زیرا پله برقی به گونه ای طراحی شده است که تعداد معینی مسافر را در خود جای دهد. به عنوان مثال، یک پله تک عرض با سرعت 0.45 متر در ثانیه که در هر 5 دقیقه 170 نفر را جابجا می‌کند. مدل گسترده‌تر با سرعت 0.6 متر در ثانیه حرکت می‌کند و می تواند همزمان 450 نفر را در خود جای دهد. ظرفیت حمل باید تقاضای اوج ترافیک مورد انتظار را برآورده کند. این برای برنامه‌هایی که ناگهان تعداد مسافران به طور ناگهانی افزایش یافته است، بسیار مهم است. به عنوان مثال، مدلهای مورد استفاده در ایستگاه‌های مترو باید طوری طراحی شوند که با اوج حرکت قطارها مقابله کنند بدون اینکه باعث فشار بیش از حد در ورودی‌ها شوند.

نقدو برسی و اشتراک گذاری

Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter
LinkedIn
Twitter
در حال ارسال
نقد‌ و بررسی کاربر
5 (2 رای)
Q